چگونگی برای برند خود داستان خلق کنیم؟

کارگاه «تقویت قدرت فروش» ویژه فروشندگان محترم آژانس هواپیمایی همسفرگشت
شهریور ۱۰, ۱۴۰۲

چگونگی برای برند خود داستان خلق کنیم؟

کسب و کارها برای یافتن راهی برای ارتباط با مردم تلاش می کنند. یکی از راه‌های پر کردن این شکاف، گفتن داستان برند است .

داستان برند چیست؟

داستان برند روایتی است که توضیح می دهد که چگونه و چرا شرکت شما راه اندازی شد و چگونه این روایت ماموریت شرکت شما را هدایت می کند .

اهمیت داستان سرایی برند

داستان سرایی ابزار قدرتمندی است که به شما امکان می دهد با جلب توجه به احساسات آنها با مخاطبان و کارمندان هدف خود ارتباط برقرار کنید . هنگامی که دلیل عملکرد کسب و کارتان را به اشتراک می گذارید، برای مخاطب هدف خود صمیم تر به نظر می رسید .

اشتراک‌گذاری ریشه‌ها، ارزش‌ها و فرهنگ شرکت به شما کمک می‌کند اعتماد مشتری را به خود جلب کنید، اعتبار ایجاد کنید و جامعه‌ای قوی در اطراف برند خود ایجاد کنید .

داستان برند شامل موارد زیر است:

منشا و تاریخچه شرکت شما

ارزش ها و اصول

ماموریت و چشم انداز

فرهنگ کار

ساختن یک داستان برند قانع کننده به کسب و کار شما اجازه می دهد :

۱- مشتریان را افزایش دهید . مردم جذب برندهای هدفمند و شفاف می شوند. امروزه کسب‌وکارها می‌دانند که یکی از مهم‌ترین عوامل برای جذب افراد، بازاریابی داستان و ارزش‌های برندشان در عموم، به‌ویژه در رسانه‌های اجتماعی است . نسل‌های جوان‌تر ، به‌ویژه Gen Z ، قبل از اینکه بخواهند از یک برند حمایت کنند، ابتدا بیشتر به پس‌زمینه یک برند نگاه می‌کنند.

۲- اعتماد و وفاداری را توسعه دهید. شما می توانید با به اشتراک گذاشتن شروع های فروتنانه برند خود با مشتریان خود پیوند ایجاد کنید، که در نهایت می تواند اعتماد ایجاد کند و وفاداری را افزایش دهد و به آنها اجازه دهد به تجارت شما بازگردند.

۳- خود را از رقابت جدا کنید. یکی از راه‌های متمایز شدن از رقبا ، گفتن یک داستان برند جذاب است. بسیاری از مردم اخلاق و ارزش‌های یک برند را عاملی ضروری می‌دانند که به انتخاب آن‌ها برای حمایت از کسب‌وکار کمک می‌کند.

۴- به بیان ارزش شما کمک می کند. بدون داستان برند، کسب و کار شما می تواند برای مردم خاکستری و بی اهمیت جلوه کند. اشتراک‌گذاری داستان به شما امکان می‌دهد نشان دهید که چرا مشتریان باید شما را انتخاب کنند و به شما در توجیه محصولات یا خدماتتان کمک کند.

چگونه داستان برند خود را بنویسیم ؟

بهترین و دلخراش داستان های خود را در مورد کسب و کار خود جمع آوری کنید و قلم و کاغذ خود را آماده کنید. زمان آن رسیده است که پیش نویس داستان برند خود را شروع کنید.

برای شروع، این پنج مرحله اساسی را دنبال کنید:

۱- هدف برند خود را مشخص کنید.

چه چیزی وجود داشت که شما را به راه انداختن یک کسب و کار برانگیخت یا الهام بخشید؟

ابتدا این عوامل را شناسایی کنید تا داستان برند خود را ایجاد کنید. سوالاتی مانند :

چرا برند ما وجود دارد؟

چگونه کسب و کار من می تواند برای مردم ارزش ایجاد کند؟

رسالت برند ما چیست؟ ارزش ها و اصول؟

چه چیزی به من برای ساختن برندم الهام بخشید؟

به عقب برگردید و همه چیزهایی را که الهام بخش شما برای ایجاد کسب و کارتان هستند فهرست کنید. شما به یک داستان منشأ غیر متعارف نیاز ندارید. شما باید آنچه را که برای شروع کسب و کارتان به اندازه کافی مشتاق هستید را برجسته کنید .

با پاسخ به این سوالات، شما در حال تهیه پیش نویس محتوای اصلی داستان برند خود هستید. اینها همچنین به شما یادآوری می‌کنند که چگونه به عنوان یک کسب‌وکار شناخته شده‌اید و به شما انگیزه می‌دهند تا برند خود را بیشتر ارتقا دهید .

۲- محصولات و خدمات خود را درک کنید .

تجزیه و تحلیل کنید که چگونه محصولات یا خدمات شما در داستان شما قرار می گیرد. به خاطر داشته باشید که چرا آنها را انتخاب کردید و چگونه آنها به شکل گیری برند شما کمک کردند. با پرسیدن شروع کنید :

کیفیت و قیمت محصولات یا خدمات شما چگونه است؟

محصولات شما چه احساسی در مشتریان ایجاد می کند؟

آیا محصولات شما به حل موثر مشکل کمک می کند؟

چه چیزی محصولات یا خدمات شما را از رقبایتان متمایز می کند؟

شما باید محصولات خود را با داستان برند خود مرتبط کنید. به عنوان مثال، اگر بگویید تجارت پوشاک خود را در خانه با استفاده از مواد بازیافتی شروع کرده اید، مردم انتظار دارند که محصولات فعلی شما بازیافت شوند .

اطمینان حاصل کنید که ارتباط بین ریشه های برند خود را پیدا کرده اید و نحوه تکامل آن را برای جلوگیری از سردرگمی بیان کنید. هدف این است که محصول خود را به یک جنبه اساسی از داستان کسب و کار خود تبدیل کنید، نه فقط یک تکیه گاه که به شما امکان می دهد پول دربیاورید .

۳-مخاطبان خود را بشناسید

هنگام ساختن داستان برند خود به این فکر کنید که با چه کسی صحبت می کنید. درک مخاطبان خود یک عامل مهم در ارتباط با داستان شما است .

برای درک مخاطبان خود، سوالات زیر را بپرسید :

مشتری ایده آل شما چه نوع فردی است؟

مخاطبان فعلی شما چه کسانی هستند؟ چگونه می توانید آنها را به عنوان یک شخص توصیف کنید ؟

مشتریان شما چگونه می توانند از کسب و کار شما سود ببرند؟

شما می توانید با تصور اینکه آنها چه نوع فردی هستند شروع به تجزیه و تحلیل کنید. در توصیف مشتری ایده آل خود دقیق و دقیق باشید تا آنها را به عنوان یک شخص واقعی ببینید .

به عنوان مثال، بهتر است یک شخصیت خریدار ایجاد کنید و طوری تصور کنید که گویی با مشتری ایده آل خود روبرو هستید. به این فکر کنید که چگونه با آنها تعامل خواهید داشت، از چه کلماتی استفاده می کنید و موارد دیگر. انجام این کار به شما کمک می کند زبانی را پیدا کنید که آنها بهترین درک را دارند .

۴- داستان برند خود را مختصر و واضح بیان کنید .

به همان اندازه که می خواهید داستان برند خود را از زمان تولد تا برنامه های تجاری آینده خود بگویید، باید آن را مختصر نگه دارید تا مردم را علاقه مند نگه دارید .

هیچ‌کس نمی‌خواهد وقت خود را صرف خواندن یک داستان برند جدید کند. اگر داستان شما کوتاه و قابل درک باشد، مردم احتمالاً می‌خوانند .

هنگام نوشتن داستان برند خود، موارد زیر را در نظر بگیرید :

تعداد کلمه. هنگام تهیه پیش‌نویس داستان برند خود، می‌توانید تا آنجا که می‌خواهید بنویسید، اما تا آنجا که ممکن است آن را ویرایش و اصلاح کنید. در هنگام ویرایش به تعداد کلمات واقع بینانه به عنوان هدف اصلی پایبند باشید. شما می توانید داستان های رقبای خود را به عنوان نمونه مقایسه و مطالعه کنید تا این روند آسان تر شود .

مطالب و کلمات. اطمینان حاصل کنید که داستان شما دارای تمام اطلاعات لازم و صادقانه در مورد برند شما است. فقط هیچ رویداد تصادفی را اضافه نکنید تا جالب تر شود. در عوض، می توانید از صفت های رنگارنگ اینجا و آنجا استفاده کنید اما زیاده روی نکنید. نکته مهم این است که واضح باشد و بتواند داستان کسب و کار شما را به درستی منتقل کند .

تجربه. تجربه خواندن را با استفاده از کلمات ساده و محاوره ای که به احتمال زیاد مخاطب هدف شما استفاده می کند، آسان کنید. هدف این است که مخاطبان هدف خود را وادار کنید تمام احساساتی را که می خواهید به آنها منتقل کنید بدون اینکه آن را پیچیده کنید.

۵ – سعی کنید قابل ارتباط باشید .

شما باید داستان کسب و کار خود را با تجارب آن دقیق نگه دارید، اما همچنین می توانید با برجسته کردن برخی از انسانی ترین تجربیات خود، آن را قابل ربط سازید .

به عنوان مثال، شامل نقاط عطف برند شما، مانند اولین فروش یا فروشگاه فیزیکی شما، می تواند برای بسیاری تجربه قابل اعتمادی باشد. احساسات غرور آفرین حاصل از به دست آوردن چیزی که برای آن سخت تلاش کرده اید، چیزی است که مخاطبان شما به طور قابل توجهی با آن ارتباط برقرار می کنند و از آن استقبال می کنند.

تجارب فروتنانه شما به عنوان یک برند شما را انسانی می کند و به شما امکان می دهد با افراد مناسب ارتباط بهتری برقرار کنید. از گنجاندن این موارد برای کمک به افزودن شخصیت بیشتر به داستان برند خود نترسید.

نکاتی برای ایجاد یک داستان برند جذاب

شخصیت ها را ایجاد کنید. مانند هر داستان دیگری، داستان برند شما باید شامل شخصیت های هیجان انگیز باشد تا آن را سرگرم کننده کند. ساختن شخصیت‌ها داستان شما را جذاب‌تر می‌کند و مردم را وادار می‌کند تا داستان شما را به پایان برسانند. اطمینان حاصل کنید که شخصیت هایی که خلق می کنید شخصیت برند شما را به خوبی منعکس می کنند.

ارزش های برند خود را برجسته کنید. ارزش ها، اصول، ماموریت و چشم انداز برند شما باید در طول داستان شما مشهود باشد. فقط چیزهای سرگرم کننده و هیجان انگیز در مورد کسب و کار خود نگویید. مردم باید به وضوح کسب و کار شما و چرایی آن را درک کنند.

مقاوم باش. از صدا و لحن برند خود به طور مداوم استفاده کنید . در قسمت اول دوستانه و گفتگو نباشید و قسمت بعدی را با لحن جدی تمام کنید. این باعث سردرگمی افراد می‌شود و باعث می‌شود که علاقه‌شان را نسبت به صحبت‌های شما از دست بدهند.

شامل تصاویر بصری همچنین می‌توانید تصاویر یا ویدیوهایی را برای مستندسازی داستان برند خود اضافه کنید تا آن را معتبرتر و سرگرم‌کننده‌تر کنید. عکس‌ها یا ویدیوهای تجربیات کسب‌وکارتان به مردم کمک می‌کند تا رشد کسب‌وکارتان را در طول سال‌ها ببینند و به آن‌ها اجازه می‌دهد بهتر با شما ارتباط برقرار کنند.

توسل به احساسات مردم. از استفاده از کلمات قدرتمند برای برانگیختن واکنش احساسی خوانندگان خود نترسید. مردم ممکن است داستان شما را فراموش کنند، اما مطمئناً احساسی را که هنگام خواندن داستان برندتان در آنها ایجاد کردید را فراموش نخواهند کرد. اما مطمئن شوید که آن را متعادل کنید، وفادار بمانید و زیاده روی نکنید. با توسل به احساسات، مطمئن خواهید شد که مردم در آینده با دیدن لوگوی شرکت یا نام تجاری شما واکنش مشابهی خواهند داشت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.