برند جاویدان عاشورا

بخشی از جلسه نخست وبینار مدیریت برندشخصی با موضوع تاریخچه برندسازی شخصی
شهریور ۸, ۱۳۹۹
بخشی از دومین جلسه وبینار مدیریت برندشخصی با موضوع چرایی و ضرورت برندسازی شخصی
شهریور ۸, ۱۳۹۹

برند جاویدان عاشورا

رویدادها و مناسبت های مختلفی هستند که در طول تاریخ بشریت، در یادها و قلب های مردمان جاودانه مانده و طی قرون و اعصار از خاطر بشر فراموش نگردیده‌اند.
به جرئت می توان گفت که سرآمد این مناسبت ها، رخدادی است که عاشورا نام دارد و مهمترین شاخصه های قابل اطلاق به یک برند را در بالاترین جایگاه خود می‌توان در این رویداد مذهبی-تاریخی جستجو کرد.
برند جهانی عاشورا که ارتباطی عمیق با برندشخصی امام حسین علیه السلام دارد حامل پیام ها و نمادهایی است که انگار هرسال پر رنگ تر می شود و بیشتر در قلب و ذهن مخاطبان خود رسوخ و نفوذ می کند.
در ادامه این مقاله و از زاویه نگاه یک مشاور حوزه برند، ارزش ویژه برند عاشورا را بر اساس مدل دیوید آکر در ۴ مولفه مورد بررسی قرار خواهم داد. ارزش ویژه برند نشانگر قدرت، بها و ارزش یک برند می باشد.

۱- آگاهی از برند:
برند آگاهی، میزان قدرت و حضوری است که یک برند در ذهن مخاطبان خود دارد.
گستردگی عزاداری های اقوام و ملل مختلف در روز عاشورا و در سطح جهان، بر هیچ کس پوشیده نیست و جلوه جهانی این تجمعات را می‌توان در روز اربعین (۴۰ روز پس از عاشورا) و در مسیر شهر نجف تا کربلا به تماشا نشست. این مهم نشان دهنده شهرت جهانی روز عاشورا در میان مردمان شیعه، مسلمان و حتی غیر مسلمان می باشد.

۲- تداعی برند:
هنگامی یک برند دارای تداعی مطلوب است که اکثر مخاطبانش، تداعی های یکسان و مرتبط از آن داشته باشند.
عاشورا تداعی گر پیام هایی همچون ایستادگی و ایثار، شهامت و‌ دلیری، مظلومیت و وفاداری است که در منش و روش امام حسین علیه السلام و اصحاب باوفای ایشان در روز عاشورا جلوه گر گردیده است.

۳- کیفیت ادراک شده:
کیفیت ادراک شده، سنجش ارزش و کیفیت برند در مقابل برندهای جایگزین است.
تاریخ عاشورا و پیام های آن، نه تنها شیعیان و مسلمانان را مجذوب خود نموده است، بلکه مسیحیان و حتی برخی از شخصیت های برجسته غیر مسلمان جهان را به خود متوجه ساخته است و این نشانگر کیفیت ا‌دراک شده والا و بالای این روز و برند بزرگ‌ در تاریخ است.
به عنوان مثال، آنتون بارا (اندیشمند مسیحی) می گوید:
اگر حسین از آنِ ما بود، در هر سرزمینی برای او بیرقی بر می‌افراشتیم و در هر روستایی برای او منبری برپا می‌کردیم و مردم را با نام حسین به مسیحیّت فرا می‌خواندیم.
مهاتما گاندی (رهبر بزرگ هندوستان) می گوید:
من زندگی امام حسین، آن شهید بزرگ اسلام را به دقّت خوانده‌ام و توجّه کافی به صفحات کربلا کرده‌ام. بر من روشن شده است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز گردد، باید از امام حسین پیروی کند .

۴- وفاداری به برند:
اگرچه که بیش از ۱۴ قرن از تاریخ عاشورا می گذرد و علیرغم تلاش های مکرر مخالفان مکتب حسینی که در طول تاریخ سعی در نابود کردن نمادهای عاشورایی داشته اند، همچنان حسین دوستان و حسین باوران، این روز را گرامی می دارند و رخت سیاه و عزا بر تن می کنند و در سوگ اباعبدالله و اصحابش می گریند و پیام عاشورا را سرلوحه مرام خویش قرار می دهند و‌‌ این زیباترین ترجمان و جلوه گری وفاداری است.

در برندها همچنین می توان ۳ مزیت را جستجو کرد:
مزیت کارکردی، مزیت تجربی و مزیت احساسی-عاطفی.
مزیت کارکردی عاشورا آنست که به سیره حسین بن علی علیهمالسلام تاسی کنیم و راه او را درپیش گیریم.
مزیت تجربی عاشورا، پیوستن به دسته های عزاداری، تماشای دسته های عزاداری، پوشیدن لباس عزا و کلیه اقداماتی است که در راستای برگزاری مراسم عزاداری می توان تجربه نمود.
مزیت احساسی-عاطفی عاشورا، درگیر شدن قلب و دل مردمان با عشق به امام حسین و گریستن بر مظلومیت او و اصحابش می باشد.

داستان برند عاشورا، کاملا واقعی و الهام بخش است و نمادهای این روز، بیرق و علم، سیاهی و کتیبه، دسته های عزاداری و در راس همه این ها مرقد امام حسین علیه السلام در کربلا می باشد.
وعده برند عاشورا ایستادگی ‌بر‌ حق و حقیقت و آزادی و آزادگی است.
نوای برند عاشورا مرثیه است و صدای طبل و سنج و شعرهای اصیلی که مدیحه سرایان می خواندند و می خوانند.
در ادامه لازم به ذکر‌ است که برندهای بزرگ، به ازای هواداران و هواخواهان و مبشرانی که دارند، می‌توانند مخالفان و معاندانی نیز داشته باشند که برند عاشورا نیز از این قاعده مستثنی نیست.
بدون شک تحلیل و بررسی ابعاد این روز بزرگ، از ظرفیت این مقاله خارج است و به شرط حیات در مقالات بعدی بیشتر در این رابطه خواهم نوشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *