مدل اینتربرند

برندها مثل انسانها اشتباه میکنند
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۹
ارتباط برندسازی شخصی با فالووینگ ها و لایک ها
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۹

مدل اینتربرند

اینتربرند، شرکت انگلیسی مشاوره ی برندینگ، از رویکردی بسیار متفاوت برای شناسایی بهترین برندهای دنیا استفاده می کند. در این مدل، در آغاز، پانصد برند بر اساس ۷معیار مورد بررسی قرار گرفتند(آکر،۱۹۹۶، ص۳۱۳):

۱- رهبری: برندی که رهبری بخشی از بازار را به عهده دارد، از برندهای دوم،سوم و … قویتری و دارای ثبات بالاتری است. این معیار صرفه جویی در مقیاس برای فرآیندهای ارتباطات و توزیع برای برند رهبر را به دنبال دارد و همچنین مشکلاتی که رقبا در توزیع و ارتباطات و فرسایش قیمتی با آن مواجه هستند را انعکاس می دهد.

۲- ثبات: برندهایی با عمر طولانی با هویتهایی که تبدیل به بافتی از بازار شده و حتی تبدیل به فرهنگ بازار شده است، دارای ارزش و قدرت هستند.

۳- بازار: برندها زمانی که در بازاری هستند که آن بازار دارای سطح فروش افزایشی یا ثابت است و یا دارای ساختار قیمتی است که شرکتهای موفق میتوانند در آن فعالیت کنند، دارای ارزش بالاتری هستند.

۴- حوزهی بین المللی: برندهایی که به صورت بینالمللی فعالیت میکنند و نه محلی، دارای ارزش بالاتری هستند، این امر تا حدی به علت صرفهجویی در مقیاس است. عموماً، هرچه گسترهی یک برند وسیعتر باشد، ارزش آن بالاتر است.

۵- روند: روند بلندمدت یک برند در زمینه فروش میتواند امکان موفقیت آتی را پیشبینی کند. یک برند سالم و در حال رشد بیانگر این است که این برند همزمان با مصرفکنندگان و در ارتباط با آنها باقی میماند.

۶- پشتیبانی: برندهایی که دارای سرمایهگذاریهای مداوم بوده و مورد پشتیبانی قرار گرفتهاند، از دیگر برندها قویتر بودهاند. با این حال، در کنار سطح پشتیبانی از برند، کیفیت پشتیبانی نیز باید در نظر گرفته شود.

۷- محافظت: قدرت و گسترهی محافظت قانونی از علامت تجاری برند نیز برای قدرت برند مهم است

 

دکتر محمرضا طاهری، مدرس و مشاور برندسازی شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *