توصیه هایی برای مذاکره در فضای آنلاین

ارتباط برندسازی شخصی با فالووینگ ها و لایک ها
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۹
گاهی یک نقل قول عامیانه
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۹

توصیه هایی برای مذاکره در فضای آنلاین

این روزها که استفاده از فضای آنلاین برای برگزاری کلاس و جلسه و … رونق زیادی گرفته است و بسیاری از مدیران از طریق جلسات آنلاین، از کارمندان خود که در دورکاری هستند، پیگیری امور را به عمل میاورند، شاهد افزایش مذاکرات مجازی و آنلاین نیز هستیم. مذاکراتی که به دلیل محدودیت سفر و رفت و آمد با توجه به شیوع ویروس کرونا، به صورت آنلاین برگزار می گردند و قطعا تفاوت هایی با جلسات حضوری خواهند داشت. اگرچه که یکسری قواعد و اصول در مقوله مذاکره کلی هستند و فارغ از مجازی یا حقیقی بودن باید به آن ها توجه داشت.

در ادامه به برخی از نکات مهم در مذاکرات آنلاین اشاره خواهم کرد:

۱- قبل از جلسه مذاکره در فضای مجازی، حتما در مورد مخاطب حقیقی یا حقوقی خود، از طریق اینترنت یا تماس تلفنی با افراد نزدیک به وی، اطلاعاتی را کسب نمایید تا با اشراف بیشتری نسبت به مخاطب در جلسه مذاکره حاضر شوید.

۲- به پوشش و آراستگی خود توجه داشته باشید و همچنین از مکان مناسب و به دور از سر و صدا و با تصویر پس زمینه مناسب، مذاکره را آغاز نمایید.

۳- ترجیحا و با کسب اجازه از طرف مقابل، جلسه مذاکره را ضبط کنید تا بعدا بتوانید جزییات جلسه را مرور کرده و به آن استناد کنید.

۴- مختصرگویی و گزیده گویی را بیشتر در دستور کار خود قرار دهید تا مذاکره زودتر به نتیجه مطلوب برسد.

۵- در طول جلسه مذاکره آنلاین، بر صحبت طرف مقابل متمرکز باشید و کارهای متفرقه انجام ندهید.

۶- ترجیحا سعی کنید که در فرایند مذاکره تصویر طرف مقابل را نیز ببنید تا نسبت به زبان بدن و حرکات صورت وی و علائم غیر کلامی مخاطب، اشراف داشته باشید.

۷- اگر افراد دیگری در جلسه آنلاین حاضر هستند و در تصویر دوربین دیده نمی شوند، آن ها را به مخاطب معرفی کنید و از او نیز همین تقاضا را داشته باشید.

۸- تن صدا و لحن صدا را با دقت بیشتری در طول فرایند مذاکره مد نظر قرار دهید تا تحلیل بهتری از علائم کلامی طرف مقابل داشته باشید.

۹- اگر تعداد نفرات زیاد است حتما برای صحبت کردن به صورت نوبتی توافق کنید.

۱۰- اصرار نداشته باشید که جلسه مذاکره حتما در یک جلسه به پایان برسد

۱۱- تفاهمات و توافقات را مکتوب کنید و برای طرف مقابل قبل از پایان جلسه ارسال کرده و تایید بگیرید.

 

دکتر محمدرضا طاهری، مشاور و مدرس برندسازی شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *