با پول می توان مشهور شد اما برند نه!

گزارشی از هشتمین نشست کلوب مشاوران بازاریابی استان خراسان
دی ۴, ۱۳۹۸
This is marketing
دی ۴, ۱۳۹۸

با پول می توان مشهور شد اما برند نه!

یکی از مباحث اصلی در این حوزه بحث برندسازی شخصی است. درواقع سازمان قدرتمند را افراد قدرتمند می‌سازند، ازاین‌رو کوشش برای توسعه ویژگی‌های فردی از طریق کسب شایستگی‌ها و ایجاد برند شخصی در فضای رقابتی امروز، امری ‌اجتناب ناپذیر است. در زمینه اهمیت برند شخصی، کاتلر تحقیقی انجام داده است که نتایج آن بر وابستگی موفقیت یک برند به توانایی و توسعه مهارت‌های مدیران و کارکنان تأکید دارد.

زُهیر موسوی – امروزه بازاریابی بر بسیاری از فعالیت‌های روزمره زندگی ما تأثیرگذار است و نقش بسزایی را ایفا می‌کند. پیوند دنیای فعالیت‌های تولیدی و تجاری با مصرف‌کنندگان و بازارها، به وسیله اقدامات بازاریابی صورت می‌گیرد و عرضه و فروش محصولات و خدمات درنتیجه تأمین نیازها و خواسته‌های گوناگون مشتریان را موجب می‌شود. امروزه، یکی از مهم‌ترین مشکلات و چالش‌ها با توجه به جنبه‌های گوناگون جذب، ارتباط و حفظ مشتری است. افزایش ظرفیت تولید و مازاد کالاها به‌واسطه پیشرفت فناوری و بهبود سیستم‌ها و روش‌ها، نوع محصولات و تشدید رقابت، بالا رفتن سطح آگاهی مشتریان و بسیاری از عوامل دیگر نیز به این شکل دامن زده‌اند و جذب مشتری و مهم‌تر از آن حفظ و نگهداری آن را سرلوحه دغدغه‌های مدیران امروز قرار داده‌اند.
یکی از مباحث اصلی در این حوزه بحث برندسازی شخصی است. درواقع سازمان قدرتمند را افراد قدرتمند می‌سازند، ازاین‌رو کوشش برای توسعه ویژگی‌های فردی از طریق کسب شایستگی‌ها و ایجاد برند شخصی در فضای رقابتی امروز، امری ‌اجتناب‌ناپذیر است. در زمینه اهمیت برند شخصی، کاتلر تحقیقی انجام داده است که نتایج آن بر وابستگی موفقیت یک برند به توانایی و توسعه مهارت‌های مدیران و کارکنان تأکید دارد. وی معتقد است هرچه سازمان‌ها برای کسب شایستگی‌های کلیدی کارکنان سرمایه‌گذاری نمایند، به موفقیت برند خود در بازارهای رقابتی کمک می‌کنند.
کلوب مشاوران بازاریابی خراسان نیز جلسه‌ای در همین راستا برگزار کرد تا بتواند از نقش بازاریابی و برندسازی شخصی در ایران و شهر مشهد سخن بگوید؛ نشستی که با حضور جمعی از صاحبان و فعالان برندهای مختلف در سالن کنفرانس روزنامه شهرآرا مشهد به انجام رسید و در ابتدای این نشست بنیان‌گذار کلوب مشاوران بازاریابی خراسان از اهمیت ویژه برندسازی شخصی در کسب‌وکار امروز سخن گفت و برندها را به ۴ دسته کلی برند جغرافیایی، برند شرکتی یا سازمانی، برند محصول و برند شخصی تقسیم کرد.
محمدرضا طاهری با تأکید برضرورت داشتن برند شخصی در فضای کسب‌وکار امروز و همچنین با اشاره به اینکه در گذشته بیشتر تمرکز شرکت‌ها روی برند محصولشان بود، بیان کرد: عمر برند شخصی در دنیا کمتر از ۲۲ سال است. آقای تام پیترز سال ۱۹۹۷ در مقاله‌ای این واژه را برای اولین‌بار بیان و تعریف از برند شخصی را ایجاد کرد و گفت زمان آن رسیده که به‌جای اینکه محصولمان را تبدیل به برند کنیم، از شخص خودمان یک برند بسازیم.

تعریف‌های برند شخصی
وی درباره تعریف برند شخصی گفت: جف بیزوس (مدیر عامل سایت آمازون) یک تعریف عامیانه ولی بسیار ارزشمند از این موضوع دارد. عقیده وی بر این است که برند شما آن چیزی است که مردم در مورد شما و در غیاب شما می‌گویند.
طاهری با اشاره به تعریف برند شخصی از منظر پیتر مونتایا گفت: وی می‌گوید برند شخصی شما تعریف می‌شود در اینکه: چه کسی هستید، چه‌کاری انجام می‌دهید و چه چیز متفاوتی در شما وجود دارد یا به‌عبارتی چگونه برای بازار هدفتان ارزش‌آفرینی می‌کنید.

با پول می‌توان مشهور شد اما برند نه!
بنیان‌گذار کلوب مشاوران بازاریابی خراسان ادامه داد: یکی از اشتباهاتی که در بحث حوزه برندسازی شخصی وجود دارد، این است که افراد تصور می‌کنند برندسازی شخصی به معنای مشهور شدن است، درصورتی‌که بسیاری هستند که شهرت دارند ولی برند نیستند. امروز شما در فضای مجازی یا حقیقی ، با پرداخت هزینه‌های گزاف و انجام رفتار های غیر متعارف، به‌راحتی می‌توانید مشهور شوید اما برند نمی‌شوید و درواقع برندشدن به این راحتی نیست و یا به‌تعریفی برند ساختنی نیست، بلکه برند بافتنی است و مانند یک قالی زیبا که برای بافتن آن، دقت، هنر، ظرافت و تخصص لازم است و این مهم در زمانی نه چندان کوتاه رقم می‌خورد ، طراحی و توسعه برند شخصی نیز به زمان کافی و انجام اقدامات بهنگام و سنجیده نیازمند است .
وی با بیان اینکه برندهایی که یک‌شبه ساخته می‌شوند، احتمالا یک‌شبه هم فرومی‌ریزند، اظهار کرد: برندهایی که با پول ساخته‌ شده‌اند با پول دیگری خراب می‌شوند اما برند شخصی به دنبال این است که بر ذهن و جان و دل مخاطب اثرگذار باشد یعنی در ذهن مخاطب مقبول و در دل او محبوب باشیم و صرفا شناخته شدن به معنی داشتن برند شخصی نیست. درواقع برند شخصی به معنای معروفیت انتخابی در جامعه هدف است.
طاهری در ادامه تصریح کرد: به صورت پیش فرض تمام انسان‌ها یک برند شخصی دارند و اطرافیانشان یک تصویر ذهنی (درست یا غلط) از آن‌ها دارند و این برند شخصی انسان‌هاست اما ما به دنبال این هستیم که برند خودمان را از حالت پیش‌فرض به‌سوی حالت طراحی‌شده هدایت کنیم؛ یعنی به‌جای اینکه افراد در ذهن خود هر طور که می‌خواهند ما را در ذهنشان بسازند، آن‌گونه که ما دوست داریم خود را در ذهن دیگران بسازیم و معرفی کنیم.

از رهبر تا مدیر
وی در ادامه به بحث مهم رهبر و مدیر اشاره کرد و گفت: رهبرها گرایش به نیرو دارند و منابع انسانی برای آن‌ها بسیار مفید است، اما مدیر وظیفه‌محور است و فقط دنبال این است که به اهداف خود برسد. امروزه یکی از دستاوردهای برند شخصی این است که می‌توان اشخاص توانمند و حرفه‌ای را استخدام کرد؛ چون خود شما توانمند و حرفه‌ای هستید و دیگران دوست دارند با برندهای شخصی بزرگ کار کنند.
بنیان‌گذار کلوب مشاوران بازاریابی خراسان ادامه داد: برای ایجاد برند شخصی اولین و اساسی‌ترین قدم این است که خود را بیشتر و بهتر بشناسید و یکی از دستاوردهای قرار گرفتن در مسیر و حوزه برند شخصی همین خودشناسی است؛ چون مخاطب از شما چیزی را طلب می‌کند که راجع به خود ادعا می‌کنید. دستاورد دیگر برند شخصی، قرار گرفتن در جایگاه خود است و هرکسی هر جایگاه و ارتباطی که دارد، حاصل انتخاب و زحمات خودش است و زمانی که تبدیل به برند شخصی شویم، در جایگاهی که لیاقت آن را داریم قرار خواهیم گرفت.
وی در پایان صحبت‌های خود با اشاره به اینکه برند شخصی موجب افزایش نفوذ و عمق کلام می‌شود، خاطرنشان کرد: برندسازی شخصی به شما کمک می‌کند در بازار شلوغ رقابت، ممتاز و متمایز شوید و در زمان کمتر درآمد بیشتری کسب کنید. همچنین برندسازی شخصی به شما کمک می‌کند در جایگاه شغلی که قرار دارید، امنیت شغلی پیدا نمایید.

استفاده از نیروی بومی
جواد حسین‌پورحجار، مدیرعامل فروشگاه اطمینان هم دیگر سخنران این نشست تخصصی بود. وی در ابتدا از تجربیات شخصی خود سخن گفت و بیان کرد: اولین کاری که در واحد تولیدی اطمینان انجام دادم، استفاده از نیروهای ایرانی بود. به‌طورکلی سعی کردم تمام جوانب استانداردسازی را موردتوجه قرار دهم.
وی با بیان اینکه ماندگاری افراد در مجموعه ما به‌صورت میانگین نزدیک به ۱۰ سال است، افزود: در این شرایط کاری دشوار و همچنین شرایط اقتصادی کشور این مهم بسیار مشکل است که بتوان نیرویی را در این مدت‌زمان در مجموعه خود حفظ کرد اما ما توانستیم و به دنبال ارتقای آن نیز هستیم.

یک رهبر خوب
حسین‌پورحجار ادامه داد: بنده مدیر سیستمی خوبی نیستم و همیشه سعی کرده‌ام یک رهبر خوب باشم و به‌عنوان یک رهبر با نیروهایم دوست هستم و طبق گفته نیروها زمانی که بنده در کنار آن‌ها هستم، بازده کاری بهتری دارند و این موضوع برای من بسیار ارزشمند است.
مدیرعامل فروشگاه اطمینان در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: بنده بسیار خوش‌حال هستم که بعد از ۲۸ سال فعالیت، اکنون افراد با شنیدن مجموعه اطمینان، یاد نام من و پدرم می‌افتند و این امر مسئولیت من را بسیار سنگین‌تر می‌کند؛ چون زمانی که برند شخصی یک نفر یا مجموعه ای قوی و وزین شود، کوچک‌ترین خطا ممکن است آن برند را تا مرز ورشکستگی برساند.

نگاه مسئولان به برندها
وی در پایان، نقدهایی هم درباره برندها و نگاه مسئولان به برندها داشت و تصریح کرد: متأسفانه در ایران برندهایی که در صنعت پوشاک مشغول فعالیت هستند و قدمتشان به ۵۰ سال می‌رسد به تعداد انگشتان یک دست نمی‌رسد و این به دلیل کم‌کاری خود صاحبان برند و برخی از مسئولان در این حوزه است که اهمیتی به این مهم نمی‌دهند و متأسفانه فضای قوای سه‌گانه ما با وجود اظهارات، فضای در تنگنا قرار دادن تولید است که خوشبختانه چند سالی است مقام معظم رهبری در زمینه تولید تأکید ویژه‌ای دارند و این تاکید شرایط بهتری را برای تولید کنندگان رقم زده است.

 

 

 

دکتر محمدرضا طاهری، مشاور و مدرس برندسازی شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *