تابلو نقاشی
خرداد ۱۱, ۱۳۹۸
اصل تداوم
خرداد ۱۱, ۱۳۹۸

سندروم بی تفاوتی

تا به حال برای شما پیش آمده است که تصمیم به استخدام نیرویی برای شرکت خود گرفته باشید و بعد از انجام مصاحبه با متقاضیان، فقط با فرد انتخاب شده تماس گرفته باشید و عدم پذیرفته شدن بقیه را به آن ها گوشزد نکرده باشید؟
– تا به حال برای شما پیش آمده که به شما پیشنهاد کاری شده باشد و شما بدون اینکه مخالفت خود را اعلام کنید، عدم پیگیری خود را به حساب رد آن پیشنهاد تلقی کرده باشید؟
– آیا تا به حال مشتریانی داشته اید که پس از مذاکره برای بستن قرارداد، هفته ها شما را بی پاسخ گذاشته اند و وقتی مجدد پیگیری نموده اید با این پاسخ مواجه شده اید:
وقتی من خبر ندادم یعنی تصمیمی برای ادامه همکاری در این مورد ندارم!
– آیا برای مجله یا روزنامه ای مقاله یا خبری فرستاده اید و سردبیر گفته که اگر موافقت شد به شما خبر می دهم و حالا ماه ها می گذرد و شما هنوز بلاتکلیف مانده اید و منتظر خبر؟
– آیا تا به حال به مهمانی دعوت شده اید و بدون اینکه به میزبان عدم حضور خود را اطلاع بدهید به آن مهمانی نرفته باشید؟
– آیا تا به حال وارد فروشگاهی شده اید که محصولات آن را نپسنده باشید و هنگام خارج شدن از فروشگاه به فروشنده گفته باشید: انشالله یک دوری می زنم و مجدد خدمت شما بازمی گردم؟! (در حالی که خوب می دانید دیگر پایتان را در آن فروشگاه نخواهید گذاشت)
این رفتار یک سندروم است. سندروم بی تفاوتی؛ سندروم احترام قائل نشدن برای شخصیت، زمان و دغدغه دیگران. همچنین یک پاشنه آشیل است برای برند شخصی فردی که این رفتار از سوی او انجام می شود. رفتاری که نه بر اخلاق نظری (اتیکس) و نه بر اخلاق عملی (مورال) منطبق است.
امام مجتبی علیه السلام در یک پیام عمیق اخلاقی-تربیتی می فرمایند:
با مردم چنان رفتار کن که دوست داری با تو آن گونه رفتار کنند.
پ ن:
بیایید از همین امروز تصمیم بگیریم که در قبال دیگران، کمی مسئولانه تر زندگی کنیم.

دکتر محمدرضا طاهری مشاور و مدرس برندسازی شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *