مدل فانوس دریایی در برندسازی شخصی (لایت هوس)

نمونه‌ای از برند شخصی
اردیبهشت ۷, ۱۳۹۷
رازهای موفقیت در تبلیغات
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

مدل فانوس دریایی در برندسازی شخصی (لایت هوس)

تاریخچه ی برند شخصی به سالیانی دور و دراز باز می گردد. آنجا که اجداد ما شغل و پیشه ای را که در آن توانمند بودند به عنوان فامیلی خویش برمی گزیدند و سعی می کردند در آن کار بهترین باشند. امروزه اما برای ساختن و مهندسی کردن مقوله ی برند شخصی نیازمند روش ها، تکنیک ها و مدل های متفاوتی هستیم تا بتوانیم سری میان سرها درآورده و توانمندی های خود را به مخاطبینمان به بهترین نحو به نمایش بگذاریم. یکی از مدل هایی که به توسعه ی برند شخصی ما کمک فراوانی می نماید مدل فانوس دریایی است. در ادامه ی مقاله به این مدل اشاره خواهم کرد:

مدل فانوس دریایی (لایت‌هاوس) یک مدل بسیار عالی برای تقسیم بندی روند برندسازی به ۴ مرحله کلیدی است:

زیرساخت، فانوس، برج و شعاع نور.

زیرساخت:

زیرساخت شما، توانایی ها و تجربیات غیرقابل انکاری است که در حوزه انتخابی خود دارید. برای تشخیص زیرساخت خود، نقاط قوتی که شما را از دیگران متمایز می کند بنویسید و از دوستان، خانواده و همکاران یا مدیران خود بخواهید آنان نیز توانایی های شما را بنویسند. از این میان، ۳ تا ۵ نقطه قوت برتر و مشترک را که متناسب با مسیر شغلی است که می خواهید در آن به موفقیت برسید انتخاب کنید.

فانوس:

فانوس، رابطه یکپارچه و فراموش نشدنی نقاط قوت و تجربیات شماست. حالا که زیرساخت خود را تشخیص داده اید، زمان آن رسیده است که با پیدا کردن کلمه یا عبارتی که نمایانگر این نقاط قوت هستند و می توانند به برند شما تبدیل شوند فانوس خود را ایجاد کنید. فرمی کوتاه و مرتبط با برند خود را تهیه کنید و در آن توانایی های خود را با جزئیات بیشتری شرح دهید. مطمئن شوید که عبارت یا کلمه شما چندکاربردی بوده و می تواند همراه با مسیر شما تغییر یابد.

برج:

به بیان ساده، قابل رؤیت و در دسترس بودن شما، هم به صورت آنلاین و هم آفلاین، را برج می گویند که اثبات کننده فانوس نیز هست. در حقیقت، برج هر کاری است که انجام می دهید تا به صورت فعالانه برند شخصی خود را گسترش دهید. هرچه برج را بلندتر بسازید، بیشتر به چشم ذی‌نفعان احتمالی خواهید آمد. موارد زیر روش هایی هستند که می توانید با استفاده از آنها برند و اعتبار خود را برای مخاطب هدف به صورت فعالانه بسازید:

در لینکداین پروفایل ایجاد و مراحل پیشنهادی را دنبال کنید تا پروفایل ۱۰۰ درصد تکمیل شود. مطمئن شوید برند شخصی خود را وارد و قسمت های عنوان فرعی و خلاصه را نیز تکمیل کرده اید.

برای بهینه سازی موتور جستجو، در گوگل حساب کاربری و پروفایل ایجاد کنید.

برند شخصی خود را در رزومه، نامه توضیحی (کاور لِتِر)، کارت های ویزیت، ایمیل، پیام های صوتی و تمامی شبکه های اجتماعی خود نظیر توئیتر و فیسبوک نیز درج کنید.

ایجاد یک سایت یا وبلاگ شخصی را نیز در نظر داشته باشید. در این سایت می توانید تمام اطلاعات مربوط به خود نظیر تجربیات، تحصیلات، مهارت ها، افتخارات، کارآفرینی هایی که انجام داده اید و غیره را بگنجانید.

با استفاده از دیدگاه منحصربفرد صنعت یا حوزه مورد علاقه خود وبلاگ را راه اندازی کنید.

سعی کنید کتاب ها یا بررسی های محصول، توئیت ها، کامنت هایی که در پست های دیگران می گذارید، مقالات موجود در وبلاگ خود یا مقالاتی که برای چاپ دارید، نظراتی که در گروه های لینکداین می گذارید یا مشاوراتی که در فروم های مختلف می دهید را مفیدتر و ارزشمندتر کنید.

شرکتی نیمه وقت یا تمام وقت را راه اندازی کنید و آن را به محصولات/ خدمات/ منابعی که برای صنعت مدنظر شما وجود دارد اختصاص دهید.

به صورت الکترونیکی یا چاپی کتاب و مقاله منتشر کنید.

شعاع نور:

به مسیر شغلی شما، برندسازی شخصی و راهبرد جستجوی شغلی فعال تر شعاع نور می گویند. برای این کار باید به درکی قوی از مقصدی که مدنظر دارید، هدفی که می خواهید دنبال کنید و چگونگی دنبال کردن این هدف برسید. در ابتدا، باید زمینه عملی، جغرافیایی و صنایع یا شرکت هایی که می خواهید هدف قرار دهید را تعیین کنید. سپس، باید به صورت فعالانه بین برند خود با ذی‌نفعان احتمالی ارتباط ایجاد کنید. در ادامه روش هایی برای شروع این کار را مشاهده می کنید:

به انجمن ها یا گروه های شبکه‌ای که درون صنعت شما قرار دارند ملحق شوید و در جلسات آنها شرکت کنید تا افراد جدیدی را ملاقات کرده و از این طریق شبکه هدف خود را بسازید. حتما برند شخصی خود را با آن افراد جدید به اشتراک بگذارید.

با افرادی که در شبکه هدف هستند مصاحبه های اطلاعاتی برگزار کنید (در هرحال شما به دنبال شغل هستید) و برند شخصی خود را به آنها معرفی کنید.

روش هایی را پیدا کنید که از طریق آنها بتوانید رهبران فکری صنعت مدنظر خود را در یک پروژه یا جلسه دور هم جمع کنید.

به دنبال روش هایی برای مشارکت در پروژه ها یا جلسات متخصصان صنعت موردنظر خود باشید.

در لینکداین از افراد مشورت بگیرید و توصیه های مشتریان، مراجعان و شرکا را به نمایش بگذارید.

2 دیدگاه ها

  1. الهام گفت:

    نکات ارائه شده بسیار عالی بودن ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *